Книга Безбратня ніч
- Про книжку
- Про автора
- Відгуки (2)
Лауреатка Жіночої премії 2024 року «Women's Prize for Fiction».
Джафна, Шри-Ланка, 1981 рік.
Шістнадцятирічна Саші більше за все на світі мріє стати лікаркою. Протягом наступного десятиліття жорстока громадянська війна руйнує будинок дівчини, але точно не її мрію. Зневіра дуже сильно пронизує Саші, коли на початку боїв у державі, де домінують сингали, вбивають старшого брата Саші, а молодші брати приєднуються до тамільських тигрів, які після років дискримінації та насильства з боку держави борються за окрему батьківщину для тамільської меншини Шри-Ланки. Саші приймає запрошення працювати медикинею у польовому госпіталі, допомагаючи пораненим тамільським тиграм.
Після того, як «Тигри» вбивають одного з її вчителів, Саші починає сумніватися в її позиції. Оскільки тамільські тигри борються з іншими сепаратистськими групами та стають дедалі більш радикальними, лояльність Саші піддається випробуванню, і вона розмірковує над тим, якою має бути її роль у війні. Коли її запрошують приєднатися до секретного проєкту, що документує порушення прав людини, вона стає на небезпечний шлях, який змінить її назавжди.
Це повчальна карколомна історія про те, як боротьба за свободу аутсайдерів може стати корумпованою, і як добру справу можна спотворити та повернути проти тих самих людей, від імені яких вона спочатку претендувала. Водночас це портрет моральної подорожі дівчини, яка попри війну не зрадила собі та своїм цінностям.
Авторка книги, колишня віце-президентка Асоціації журналістів Південної Азії та директорка Американського інституту досліджень Шри-Ланки, не тільки детально описала історичні події, але й висвітлила внутрішній конфлікт і політичну складність.
З одного боку - багато років дискримінації та насилля зі сторони офіційної влади Шрі Ланки щодо тамілів (частична північної Шрі-Ланки, де проживають тамільські народності), з іншого - збройне формування, яке веде боротьбу за створення незалежної тамільської держави та при цьому не цурається вбивати і цивільне населення.
Але , попри таку гостру й болісну тематику, було б помилково вважати,що ця книга лише про гоніння й розпач. Ні, вона також і про стійкість, про любов і про життя посеред війни.
(До речі наприкінці книги є цікавий епізод з ООН, який ще в ті роки показав світові свою абсолютну імпотентнісь).
Книга не з легких, але точно не залишить читача байдужим.