Чи траплялося вам переживати через власну забудькуватість? Наприклад, коли ім’я знайомої людини вилітає з голови в найнепідходящий момент, або ви не можете згадати, куди поділи телефон, хоча ще хвилину тому він був у руках? Або, можливо, ви поверталися додому, щоб переконатися, що точно вимкнули праску? Насправді забування — це природна частина нашого життя. Але як зрозуміти, коли це норма, а коли варто хвилюватися?

Інстаграм-блогерка Леся Маковецька ділиться своїм відгуком на книгу «Пам’ятати» Ліси Дженови, яка допоможе розібратися в тому, як працює наша пам’ять, чому ми забуваємо та як покращити здатність запам’ятовувати.

«Книга, яку можна розібрати на цитати.

Напевно багато хто дивився оскароносний фільм «Все ще Еліс» з Джуліанн Мур у головній ролі, де вона зіграла професорку університета, яка страждає на хворобу Альцгеймера на ранніх стадіях. Стрічка була знята по однойменному дебютному роману американської нейробіологіні Ліси Дженової, яка закінчила коледж Бейтса з відзнакою за спеціальністю біопсихологія та має ступені доктора філософії та неврології у Гарвардському університеті. «Памʼятати. Наука про спогади і мистецтво забування» — її перша документальна книга, опублікована 2021 року.

Ця книга — науковий та літературний шедевр, який легко та цікаво читати. Авторка описує взаємодію між розумом та мозком, реальні факти та приклади з особистого та професійного досвіду. Тож було цікаво дізнатися, як працює наша памʼять. Впевнена, що всі стикаються з тим, що інколи забуваєш те чи інше слово, чи привітати когось з днем народження, чи куди поклали телефон і т.д. І ці певні збої памʼяті зовсім не є проявами хвороби Альцгеймера чи приводом для хвилювання. Ба більше, це варіант норми, адже ефективне запам’ятовування часто потребує забування. Бо пам’ять — це сукупність спогадів та забутого, і процес забування необхідний для її нормального функціонування.

Авторка доступно пояснює, чому деякі види інформації ми пам’ятаємо іноді якісь секунди, а інші впродовж всього життя. Що можемо обирати, що саме запам’ятати, і редагувати погані спогади. Що хвороба Альцгеймера, яка пов’язана з нездатністю створювати нові спогади, починається з забування того, що сталося сьогодні, або фрази, яку сказали кілька хвилин тому. Які є дієві методи запамʼятовування, як укріпити мʼязову памʼять та сформувати міцну епізодичну пам’ять, як позбутися неприємних спогадів та чому нестача сну погіршує памʼять, а стрес іноді буває корисним.

Ця книга точно змінить ваше життя, бо ви нарешті зрозумієте нюанси пам’яті та зможете значно покращити свою здатність запам’ятовувати й не боятися забувати.»