Між 2014 і 2017 роками криптовалютний проєкт Onecoin став одним із найбільших фінансових шахрайств в історії, забравши від 4 до 14 мільярдів доларів у звичайних людей по всьому світу. Майже 100 мільйонів людей виявились ошуканими, серед яких тисячі з Великої Британії, які втратили не тільки гроші, але й надію. Однак серед цієї темної історії є одна незламна героїня — Джен Макадам, шотландка, донька шахтаря, яка стала єдиною жертвою, що вирішила не мовчати.
Її боротьба за справедливість — це не просто особиста історія, це гучний протест проти системи, яка дозволила такому шахрайству розгулятися. Попри постійні переслідування, погрози та спроби знищити її, Джен не зламалася. Вона стала голосом для тисяч постраждалих, чиї життя були зруйновані шахрайською схемою Onecoin. Її рішучість і сміливість розповідають про те, як важливо не залишатися байдужим і як, зрештою, навіть найбільші шахрайства можуть бути викриті, якщо є люди, готові боротися за правду.
Публікуємо відгук на книгу від позаштатної авторки Mind.UA Юлії Баженової:
«Дженніфер Макадам стала однією з багатьох жертв компанії OneCoin. Це фінансова піраміда, яку рекламували та продавали як криптовалюту, аналогічну біткоїну. Проте нічого спільного із цифровою валютою ванкоїн не має – починаючи з відсутності блокчейну і закінчуючи забороною доступу до самої валюти в тих, хто її придбав. Купували її люди по всьому світу – для когось ці гроші були останньою надією на світле майбутнє, проте $27 млрд осіли в кишенях шахраїв.
У книжці Дженніфер Макадам розповідає свою історію: як і чому вона інвестувала гроші в цю сумнівну оборудку та як пройшла шлях від фанатки до лютого ворога Ружі Іґнатової – засновниці OneCoin. Ця історія бере початок 2016 року, але й досі не завершилася. Люди все ще шукають справедливості, а наша героїня – одна з них.
Бекграунд. Дженніфер Макадам сміливо можна назвати звичайною громадянкою Шотландії – мати-одиначка, власниця консалтингової компанії та жінка, яка бореться за права тих, хто втратив усе через фінансову піраміду OneCoin. Дженніфер хвора на міалгічний енцефаломієліт (синдром хронічної втоми), який впливає на серце та навіть може імітувати серцевий напад.Жінка хотіла забезпечити майбутнє своїй родині та захистити її. Але під час рецидивів вона повністю прикута до ліжка й не може працювати…
Дженніфер отримала невеличкий спадок від батька – 15 тисяч фунтів стерлінгів – і хотіла інвестувати їх у щось корисне, щоб покращити своє фінансове становище. Згодом її найкраща подруга розповіла про інвестицію, «яка буває раз у житті». Так Макадам інвестувала у криптовалюту, що мала забезпечити світле майбутнє, а натомість відкрила шлях у пекло...
Співавтор книжки Дуґлас Томпсон – автор багатьох нонфікшн-книжок, журналіст і телеведучий.
Видавництво: #книголав
Сюжет. Засновниця OneCoin – докторка Ружа Іґнатова – народилася в Болгарії, а виросла в Німеччині. Здобула ступінь магістра з економіки, захистила докторську дисертацію з права, одночасно навчаючись у Констанці й Оксфорді. Перед тим, як заснувати власну компанію, працювала у великих європейських фондах і консультувала різні відомі банки.
У комерційному реєстрі Болгарії Ружа вказана як керівниця 30 компаній і власниця ще п’ятьох. Вона процвітала в мафіозному світі Болгарії, де робили пропозиції, від яких неможливо відмовитись. На своєму шляху вона зустріла Себастіана Ґрінвуда, який став її постійним партнером у фінансовому шахрайстві. Та найголовнішою їхньою витівкою стала, звісно, криптовалюта OneCoin.
Ідея доволі проста й зрозуміла – цифрова валюта спричинить революцію. Готівка стане пережитком минулого, а OneCoin буде світовим лідером, єдиною цінною валютою у цифровому світі. Саме це розповідали на своїх освітніх вебінарах працівники компанії.
«Я сиділа в орендованій квартирі муніципального будинку й уже прославляла докторку Ружу, слухаючи про OneCoin. Ще більше я запалилась, коли нам пояснили, що, тільки-но ми купимо пакет «магнат» за 5 тисяч євро, ціна цифрової валюти цього пакету становитиме 48 тисяч євро. На той момент одна монета коштувала 5,25 євро. Команда продажів наполягала: достатньо просто поглянути на будь-який із пакетів – і ми відразу станемо мільйонерами. Маркетинг був неймовірний: зроби це зараз – і ставатимеш багатшою сьогодні, завтра й щодня», – розповідає авторка книжки.
Успішна й гарна докторка Ружа розповідала, що за три місяці можна буде отримати свої гроші назад. Коли всі монети добудуть, вони чекатимуть в обліковому записі власника, тож можна буде зняти свої 5 тисяч євро готівкою. Ідеальний план.
За принципом мережевого маркетингу пакети для інвестицій у безбідне майбутнє продавалися по всьому світу.Рахунки, на які потрібно було надсилати гроші, постійно змінювались, проте людей запевняли, що так і треба. Всі, хто виказував сумніви чи ставив зайві запитання, вважалися «складними» – їм погрожували заморозити активи та відключити від мережі OneCoin. Якщо ти чимось незадоволений, значить ти хейтер і заздрісник. Тільки позитивне мислення – нічого іншого.
Уже за рік Дженніфер відкрила очі. Завдяки постійному напливу інформації з інтернету вона дізналась, що ванкоїн не має блокчейну, а також жодного алгоритму захисту, який би підтверджував, що це справжня криптовалюта.
Ванкоїна просто не існувало, а отже, його не можна купити чи продати – навіть для гри в «Монополію» він не підходить. Але що тоді з реальними грошима: всіма євро, доларами чи фунтами стерлінгів, які переказували на різні банківські рахунки цієї фінансової піраміди?
Дженніфер заручилася підтримкою небайдужих людей і почала діяти. Розповідати своїй групі правду, писати про це в соцмережах і всюди, де тільки могла. Звернулася до поліції та британського відділу з розслідування шахрайства. Сила інтернету спрацювала: занепокоєних людей стало більше, чутки поширювались і врешті-решт до справи доєдналося ФБР.
Останній раз Ружу Іґнатову бачили 25 жовтня 2017 року під час посадки на рейс із Болгарії до Греції. Зараз вона «найрозшукуваніша жінка у світі». Іншим її партнерам пощастило менше – багатьох із них затримали та висунули їм звинувачення в шахрайстві. Суди й досі тривають, а Дженніфер Макадам отримує погрози, проте не здається й несе правду та справедливість у світ, який чекає на завершення цієї історії.
Вам сподобається, якщо: вам цікаво зрозуміти, як люди потрапляють у тенета шахраїв, чому це відбувається і як завершуються такі історії.Вам не сподобається, якщо: мемуари – не ваш жанр, і ви оминаєте реальні історії.
Головна причина прочитати: «Непереможена» – це цікаве поєднання мемуарів і трукрайму, яке занурює у світ криптовалюти, розслідувань і небезпечних злочинців. За допомогою цієї книжки можна більше дізнатися про цифрову валюту, як вона працює і як не дати себе ошукати.»