Розширюємо «Полицю бестселер» новою серією книжок.

У 2025 році в рамках полиці вийде друком 4 книги серії «Заборонені».

У добірку потрапили книги, які свого часу ставали обʼєктами критики через табуйовану тематику: секс, ЛГБТ, жіноча емансипація, переосмислення традиційних родинних цінностей, наркотики тощо. Деякі з них дійсно були буквально забороненими владою і доступ до них обмежувався (вилучення з бібліотек, урізання тиражів, відсутність підтримки з боку видавництв тощо).

Також це тексти, які не видавалися одразу після написання через страх критики чи гоніння, але виходили у світ через десятки років (іноді й після смерті автора/авторки). Деякі книжки навіть не заборонялися прямо, проте мали контраверсійну репутацію через висвітлення суперечливих тем.

В цій серії  ми фокусуємося на менш відомих текстах, що їх українські читачі ще не бачили в українському перекладі; на текстах, завдяки яким можна вийти на ширшу розмову про теми, які досі декому видаються некомфортними, показати їх зсередини.

Відкриє серію книжка письменниці мексиканського походження Сандри Сіснерос «Будинок на Манго-стріт» (1984). У певною мірою автобіографічному тексті розповідається історія дорослішання Есперанси — дівчини, приналежної до етнічної меншини чікано (громади людей мексиканського походження в США). У тексті порушуються питання інакшості, труднощів асиміляції в суспільство з іншим культурним кодом, ролі жінки в традиційних патріархальних культурах тощо. У 2007 році книжку заборонили в Америці через зображення контраверсійних тем расизму, самогубства, сексуального та домашнього насилля. Закон, під дію якого потрапив «Будинок на Манго-стріт», також був націлений на обмеження досліджень досвіду громадян мексиканського походження через ймовірні політичні ризики. Натомість авторка бачить свій текст як спосіб об’єднати націю: «Протягом довгого часу я підозрювала, що наше завдання як чікано, як американців мексиканського походження, як амфібій, як громадян, у яких одна нога тут, а інша там — стати містком єдності…». Книжка допомагає нам краще зрозуміти проблему етнічної дискримінації та жіночої емансипації в упосліджених групах суспільства.


Друга книжка серії — «Сповідь англійського опіумоїда» Томаса де Квінсі, написана 1821 року. Цей текст також автобіографічний, у ньому автор розповідає про свій досвід вживання найпоширенішого наркотика Британії XIX століття — опіуму. Залежність та дія речовини у «Сповіді» описується дуже детально й навіть екзальтовано. Хоча книжка не підпадала під державні заборони, деякі дослідники зазначають, що вона зіграла не останню роль у підвищенні й без того захмарного рівня вживання опіуму в Британії станом на початок XIX століття та загострення опіумної кризи. Не виникає сумнівів, що й наступні покоління читачів, ознайомившись із романтизованим та вишукано виписаним текстом де Квінсі, вирішували й собі спробувати наркотики. Навіть нині, через понад 200 років після публікації «Сповіді англійського опіумоїда», текст спонукає до широкої дискусії про особливості психології людей, залежних від наркотиків, та їхньої репрезентації у суспільстві. 


Третя «заборонена» книжка — «Кімната Джованні» Джеймса Болдвіна, вперше була опублікована в 1956 році. Дія відбувається у Парижі, де молодий американець на ім’я Девід у тимчасовій розлуці зі своєю нареченою вступає у романтичні стосунки з чоловіком. У цьому тексті висвітлюються питання сексуальної орієнтації, маскулінності, внутрішньої гомофобії та алієнації у незнайомому суспільстві. Саме через порушення табуйованих на той час тем гомосексуальності та бісексуальності, редактор видавництва, якому Болдвін запропонував свою роботу, порадив спалити рукопис, поки не пізно. До того ж, за тематикою та стилем цей текст суттєво відрізнявся від попередньої книжки автора, де він говорив про расові проблеми (сам Джеймс Болдвін був афроамериканцем). «Кімната Джованні» все ж вийшла друком, втім наштовхнулася на огром критики через відвертий опис одностатевих стосунків, а також через те, що всі персонажі роману — світлошкірі. Зрештою, ця книжка створює простір для обговорення досі актуальних проблем маргіналізованих груп та їхнього сприйняття у соціумі.



#книголавери, зверніть увагу: обкладинки книжок та назви видань наразі знаходяться в роботі, тож можуть бути змінені!

Обирайте книжки собі в бажанки та очікуйте на наступну порцію анонсів на нашому сайті та на сторінках наших соцмереж.

#книголюбимо!